Krzywe paluchy – czy wymagają doboru specjalistycznego obuwia?

Krzywe paluchy, zwane haluksami, są choroba cywilizacyjną. Zmaga się z nimi coraz więcej osób, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Czy jednak ta deformacja stóp wymaga od nas zmiany codziennych nawyków? Czym powinniśmy pomyśleć o zmianie obuwia?

Deformacja stóp a obuwie

Od ortopedy możemy usłyszeć, że prawidłowo dobrane obuwie jest gwarantem zdrowych stóp. Jakże to zdanie okazuje się prawdziwe, ale przekonujemy się o nim dopiero wtedy, gdy już deformacja się pokazała. Powody powstania krzywych paluchów bywają różne, ale za najczęstszą przyczynę podaje się noszenie nieodpowiedniego obuwia. Źle dobrany fason, rozmiar, czy materiał w dłuższej perspektywie może wyrządzić nam poważną krzywdę. Haluksy są efektem noszenia za ciasnych, za małych i krępujących ruchy butów. Dlatego, jeśli chcemy uchronić się przed deformacjami, powinniśmy bardziej zwracać uwagę na to, co kupujemy. Chodzi tutaj przecież o nasze zdrowie, o wygląd stóp i dobre samopoczucie.

Czy powinniśmy nosić specjalne obuwie?

Jeśli chcemy wspomóc leczenie i przynieść sobie ulgę w dolegliwościach bólowych, to jak najbardziej specjalistyczne obuwie powinniśmy wziąć pod uwagę. Buty na haluksy są stworzone z myślą o leczeniu schorzenia, a więc zapewnią obolałym stopom komfort, swobodne wykonywanie ruchów i złagodzą dolegliwości bólowe. To ogromna korzyść z noszenia specjalistycznego obuwia, ponieważ każdy, kto ma do czynienia z haluksami, wie, że ból potrafi być bardzo dokuczliwy. Skoro producenci oferują nam tego typu rozwiązania, to grzechem byłoby z niego nie skorzystać.

Jakie obuwie wybrać?

To, na jakie obuwie się zdecydujemy, zależy już od każdego z nas. Niektórzy pewnie myślą, że sklepy ortopedyczne nie mają w swojej ofercie nic ciekawego, a to ogromny błąd. Tak naprawdę buty na haluksy nie dość, że leczą i zapewniają komfort, to jeszcze są bardzo modne. Do wyboru mamy różnego typu sandały, klapki, jak również obuwie kryte, które można nosić w deszczowe i chłodne dni.