Umawiając się na wizytę do lekarza specjalisty warto zastanowić się do którego z nich w ramach tej samej specjalizacji się udać.

Jeśli wybór ma być dokonany z zakresu lekarz ortopeda warszawa to można skupić się na wyszukiwaniu informacji związanych z np. godzinami przyjęć, lub terminami rejestracji. Pomocne mogą się także okazać podpowiedzi pacjentów, którzy już byli na wizycie u danego lekarza i mogą wyrazić o nim swoje zdanie. Relacje tego typu mogą pomóc w wyborze specjalisty, jednakże należy pamiętać, że to jedynie powinny być wskazówki, do których należy zachować odpowiedni dystans.

Specjalizacja lekarza ortopedii jest o tyle znacząca, że niezależnie od wieku może być konieczna wizyta. Stosując profilaktykę dzieci w wieku niemowlęcym są objęte obowiązkowym badaniem przez tego lekarza, aby wykluczyć wady rozwojowe układu kostnego, a w przypadku ich zdiagnozowania szybko przeciwdziałać wprowadzając odpowiednie działania. Jednym z nich może być czasowe usztywnienie miejsca objętego deformacją. Bardzo często stosowane są w takich przypadkach poduszki, które zakładane dziecku jak pieluszka, mają za zadanie ustawić staw biodrowy w odpowiedni sposób. Czas leczenia zależy od zakresu wady.

Istotne jest także w przypadku niemowląt, odpowiednie noszenie ich na rękach, a także ułożenie w wózku czy łóżeczku.

Dziecko które jeszcze się samo nie porusza powinno być odpowiednio układane, aby w wyniku długotrwałego leżenia nie były pogłębiane żadne wady zarówno związane ze wspomnianym stawem biodrowym, jak również ułożeniem kręgosłupa. Kości dziecka na tym etapie rozwoju mają silną tendencję do odkształceń i deformacji, jeśli postawa ciała jest przybrana przez dłuższy czas, bez zmiany. Jeśli lekarz ortopeda zaleci wizytę kontrolną, należy ściśle przestrzegać zachowania jej terminu.

Nie powinno się przekładać zaleconej wizyty zbyt długo, gdyż stan zdrowia kości lub stawów powinien podlegać terminowym kontrolom, szczególnie jeśli wymaga to nadzorowania postępów w leczeniu. Lekarz specjalista może zalecić także udanie się na rehabilitację, która jest nieodłączną częścią leczenia w większości przypadków związanych z wadami postawy czy kończynami. Zarówno nogi jak i ręce po długotrwałym unieruchomieniu mają obniżoną sprawność mięśniową, dlatego też ważne jest aby poprzez rehabilitację przywrócić ją do aktywności. Rehabilitacja zazwyczaj wynosi od 10 serii zabiegów, które powinny być wykonywane codziennie.

Regularność zarówno w odbywaniu rehabilitacji, jak i zdyscyplinowanie pacjenta są ogromnie ważne w przypadku odniesienia sukcesu w leczeniu. Zakładając, że pacjent nie oszczędza unieruchomionej nogi i całym ciężarem opiera się na niej, wbrew zaleceniom lekarzy, może spowodować nie tylko ból ale i pogorszenie stanu chorobowego, poprzez zwiększenie urazu. W takim przypadku leczenie trwa dłużej, a nawet może wymagać zabiegu chirurgicznego. Dlatego tez istotne jest dostosowanie swojej aktywności do obecnego stanu zdrowia i stosowanie zalecen lekarza, to może znacznie wpłynąć na przyspieszenie leczenia i powrót do sprawności.