Ginekolog Warszawa Prawidłowa higiena intymna.

 

Zasady higieny intymnej muszą przestrzegać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dbanie o narządy płciowe zapobiega podrażnieniom oraz groźnym infekcjom, powstającym na skutek przegrzewania organizmu i zaburzeń w równowadze naturalnej mikroflory bakteryjnej. Niewłaściwa higiena intymna kobiet może doprowadzić do zakażenia układu moczowo-płciowego, podrażnienia czy alergii, dermatoz sromu, a nawet niepowodzenia w leczeniu zleconego przez ginekologa. Częste „szurowanie” okolic intymnych przy użyciu preparatów zawierających silne detergenty i konserwanty usuwa patogeny z jednej strony, ale jednocześnie prawidłową mikroflorę. Przyczynia się to do zniszczenia bariery ochronnej skóry oraz podniesienia pH, zmniejszając odporność na patogenne organizmy i substancje drażniące. Powstaje reakcja zapalna i/lub alergiczna. Prawidłowa higiena intymna jest bardzo ważna m.in. w nawracających infekcjach pochwy i sromu oraz alergicznym zapaleniu narządów płciowych. Naturalna bariera ochronna skóry (hydrolipidowa i kwasowa), zwana płaszczem skóry, ulega naruszeniu w wyniku przesuszenia, alkalizacji, podrażnienia mechanicznego oraz zniszczenia fizjologicznej mikroflory. Uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego i kwasowego skóry sprzyja przenikaniu czynników szkodliwych, w tym alergenów prowadzących do dermatoz wypryskowych.

Ginekolog Warszawa. Alergeny i objawy nieprawidłowej higieny intymnej.

Substancjami naruszającymi barierę skóry są detergenty, bielizna osobista wykonana z materiałów blokujących przepuszczalność powietrza, specyfiki depilacyjne oraz substancje zapachowo- koloryzujące zawarte, w niektórych środkach higieny intymnej. Alergenami wywołującymi reakcje nadwrażliwości okolicy sromu są niektóre leki, lateks, kosmetyki, składowe w podpaskach i wkładkach do bielizny, płyny zmiękczające do tkanin. W przypadku dermatoz alergicznych sromu pojawia się swędzenie, pieczenie, ból podczas współżycia seksualnego. Leczenie dermatoz sromu o charakterze alergicznym jest długie, a całkowite usunięcie objawów jest bardzo trudne, często zdarzają się nawroty. Z tego też względu, należy przestrzegać zasad higienicznych.

Ginekolog Warszawa. Zalecenia w higienie intymnej. Według brytyjskich rekomendacji Królewskiego Kolegium Położników i Ginekologów z roku 2011 zaleca się używanie substytutów mydła do mycia okolic sromu, zamienić kąpiel na prysznic, a obszar sromu wystarczy myć raz dziennie. Srom myjemy dłonią, nie należy stosować gąbki czy myjki, a następnie osuszamy miękkim ręcznikiem lub suszarką do włosów, nastawioną na chłodny strumień. Powinno nosić się luźno dopasowaną jedwabną lub bawełnianą bieliznę, unikać obcisłej odzieży, np. spodenek kolarskich, legginsów. Należy spać bez bielizny, unikać zmiękczaczy tkanin i enzymatycznych proszków do prania. Nie nakładać na okolice sromu mydeł, żelów czy peelingów i dezodorantów.

Ginekolog Warszawa. Kto może pomóc? Lekarz ginekolog może pomóc w doborze właściwych preparatów do higieny. Wskazane jest dobrać specjalistyczny preparat do higieny intymnej, szczególnie kobietom z wypryskami sromu, alergiami, zakażeniami pochwy, kobietom w okresie okołomenopauzalnym, w czasie ciąży i połogu. Właśnie w tych sytuacjach ginekolog powinien szczególnie zwrócić uwagę na specyfiki do mycia okolic intymnych swoich pacjentek. Nieprawidłowa higiena intymna wywołuje dokuczliwe dolegliwości lub nasila już istniejące.