USG prostaty Warszawa. Czym jest prostata?

Gruczoł krokowy (prostata) to część męskich narządów płciowych, ulokowany jest pod pęcherzem moczowym, a wychodząca z pęcherza cewka moczowa przechodzi przez sam środek prostaty. Do podstawowych funkcji tego gruczołu należy produkcja specjalnego płynu, wchodzącego w skład nasienia. Gruczoł krokowy ma tendencję do powiększa się, przede wszystkim w okresie pokwitania nabiera rozmiaru zbliżonego do wielkości kasztana i taki jest przez kolejne 20 – 30 lat. Kolejnym etapem wzrostu prostaty jest wiek powyżej 40. roku życia, kiedy to właśnie następuje łagodny rozrost gruczołu krokowego. Jej rozrost nie sprawia problemu, aż do osiągnięcia podeszłego wieku. Ważnym więc jest wykonywanie badań kontrolnych, oceniających stan gruczołu. Po 40. każdy Pan powinien raz w roku mieć wykonane badanie per rectum, kolejno oznaczyć poziom PSA w surowicy krwi. Profilaktyka chorób gruczołu krokowego powinna opierać się na odpowiednio dobranej diecie, zawierającej przeciwutleniacze i substancje przeciwnowotworowe: witaminy D, E, C, izoflawonoidy i polifenole. Wszystkie te substancje zawierają warzywa i owoce (dynia, pomidory, brokuły, cytryna, dużo jest ich w soi, kapuście, czerwonej papryce), olejach roślinnych oraz rybach. Warto pić zieloną herbatę. Ważnym jest wykonanie USG prostaty, czyli badania ultrasonograficznego.

USG prostaty Warszawa. Badanie wykonuje się dwiema metodami: przez powłoki brzuszne oraz przez odbyt (tzw. USG transrektalne).

USG przez powłoki brzuszne wykonuje się pod kątem przerostu gruczołu krokowego (prostaty), oceniając jego wielkoś

. Ważnym jest, by przed badaniem przez powłoki brzuszne wypełnić pęcherz, wypijając 1,5 l wody. USG transrektalne wykonuje się na zlecenie urologa, w momencie podejrzenia raka gruczołu krokowego.

USG prostaty Warszawa. Kto pomoże w problemach z prostatą? W Warszawie istnieje wiele przychodni i ośrodków zdrowia oferujących usługi w dziedzinie zaburzeń urologicznych. Polecanymi ekspertami w schorzeniach prostaty jest m.in Centrum medyczne Bodymove w  Warszawie. Ceny badania nie są wygórowane, za  samą konsultację urologiczna 220 zł pierwsza wizyta. Doktorzy zbierają same pozytywne opinie.