Poszukując lekarza zajmującego się schorzeniami układu moczowo-płciowego z pewnością możecie zastanawiać się czy powinien to być lekarz, który przyjmuje na skierowanie czy też prywatnie.
Niezależnie jednak od sposobu w jaki zarejestrujecie się do tego specjalisty, to szukając informacji na temat np. urolog warszawa możecie spodziewać się znalezienia chociażby szeregu opinii zamieszczonych w sieci, na temat konkretnego lekarza. Najważniejszą kwestią będzie zatem dokonanie wyboru i umówienie się na wizytę. Urolog to lekarz specjalista, do którego zarejestrować się może zarówno kobieta jak i mężczyzna.
Jeśli dolegliwości, które występują są niepokojące, uciążliwe, stale powracające lub nawet jeśli pojawiły się nagle, konieczne jest skonsultowanie ich ze specjalistą. Standardowo w pierwszej kolejności będzie niezbędne udanie się do lekarza rodzinnego, jeśli natomiast pogorszenie stanu zdrowia nastąpiło nagle i jest poważne, to nie powinno się ryzykować i należy rozważyć udanie się po natychmiastową pomoc do szpitala. Lekarz rodzinny ma bowiem możliwość postawienia jedynie wstępnej diagnozy, kolejne etapy leczenia są przekazywane do specjalisty, z uwagi na niepełne możliwości diagnostyczne lekarzy rodzinnych.
Najpopularniejsze niepokojące objawy urologiczne to ból, różnego rodzaju obrzęki, uczucie swędzenia lub pieczenia układu moczowego, okolic pęcherza lub cewki moczowej.
Niekiedy zdarzają się także nawracające problemy z nietrzymaniem moczu. Może to być wynik zdarzeń, które miały miejsce wcześniej i wpłynęły na obniżenie elastyczności mięśni, może być to również objaw większych zaburzeń funkcjonowania układu moczowego i niezwłocznie należy je skonsultować. Nie mniej jednak, w każdej z tych sytuacji należy udać się do lekarza, ponieważ poznając przyczynę schorzenia, będzie można ją skutecznie wyleczyć.
Urologia to wyodrębniona dziedzina chirurgii, zajmująca się chorobami wewnętrznymi a właściwie, zarówno męskim jak i żeńskim układem moczowym. U mężczyzn wizyta u urologa może być konieczna znacznie częściej, ze względu na dość często spotykane zaburzenia w funkcjonowaniu układu moczowo-płciowego, przerostu gruczołu prostaty czy kamicy nerkowej. Niekiedy jednak również dolegliwości czy stan zdrowia, zmuszają kobiety, a nawet dzieci do odbycia takiej wizyty. Jednakże jeśli chodzi o dzieci, to wizyty są realizowane najczęściej u urologa dziecięcego, który ściśle specjalizuje się właśnie w leczeniu małych pacjentów.
Urologia dziecięca to wyspecjalizowana dziedzina tej gałęzi medycyny. Pod opiekę lekarza urologii dziecięcej, trafiają najczęściej wcześniaki, które z racji zbyt szybkiego narodzenia się mogą, mieć problemy z właściwie funkcjonującymi nerkami. Stąd też opieka lekarza urologa jest niezbędna, analizuje on aktualne parametry życiowe dziecka, weryfikuje czy stan oczyszczenia organizmu są na odpowiednim poziomie. W razie konieczności dokonuje niezbędnych czynności, aby utrzymać prawidłowe funkcje życiowe. Lekarz urolog zatem, to specjalista, do którego może udać się nie tylko mężczyzna.