Co oznacza pęcherz nadreaktywny?

Każdy z nas doskonale wie, że nasza anatomia i fizjologia pozwala nam kontrolować nasze potrzeby. Odnosi się to również do potrzeby oddawania moczu, której kontrolowanie większość z nas opanowała do perfekcji. Jednocześnie mało kto spodziewa się tego, że właśnie w tej kwestii mogą pojawić się pewne zaburzenia i nieprawidłowości, które mogą znacznie zaburzyć sam proces oddawania moczu i sprawić, że będziemy czuć się wyjątkowo niekomfortowo. Jednym z nich jest zespół pęcherza nadreaktywnego. Na czym on polega?

Czym jest pęcherz nadreaktywny?

Pęcherz nadreaktywny to określenie zaburzenia układu moczowego, które spowodowane jest przede wszystkim poprzez zaburzenia neurologiczne. Można najprościej powiedzieć, że zespół pęcherza nadreaktywnego to nic innego jak częste i również dość niekontrolowane oddawanie moczu. Osoby borykające się z tym zaburzeniem, praktycznie w sposób ciągły mogą odczuwać parcie na pęcherz i chęć oddawania moczu, nawet jeśli pęcherz moczowy jest kompletnie pusty. Głównie pęcherz nadreaktywny jest wynikiem zaburzenia działania nerwów, które mają za zadanie kontrolować proces oddawania moczu i całe działanie naszego układu moczowego. Nie da się ukryć, że zaburzenie to występuje tak samo często zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Dolegliwości te są wyjątkowo frustrujące i powodują ogromny dyskomfort w życiu codziennym.

Objawy pęcherza nadreaktywnego

Do najczęstszych objawów pęcherza nadreaktywnego zwykle zalicza się ciągłe i nieodparte wrażenie, że musimy po prostu udać się do toalety. Pęcherz nadreaktywny powoduje stałe parcie na drogi moczowe, nawet w momencie, kiedy pęcherz jest całkowicie opróżniony. Do głównych objawów pęcherza nadreaktywnego można zaliczyć również:

  • częstomocz;
  • parcie naglące;
  • nykturia- czyli częste oddawanie moczu w nocy;
  • nietrzymanie moczu

Jak więc widać pęcherz nadreaktywny to jedno z tych zaburzeń układu nerwowego, które znacznie pogarsza jakość naszego życia i jednocześnie przyczynia się do powstania uczucia zakłopotania i ogromnego dyskomfortu. Co więcej, warto podkreślić, że objawów pęcherza nadreaktywnego nie da się wyjaśnić współistnieniem innych dolegliwości jak np. zakażenia układu moczowego, kamicy nerkowej czy nawet nowotworu dróg moczowych. Jest to zaburzenie całkowicie związane z nieprawidłowym działaniem nerwów odpowiedzialnych za kontrolowanie naszego układu moczowego.

Leczenie dolegliwości związanych z pęcherzem nadreaktywnym

Leczenie pęcherza nadreaktywnego może odbywać się przy wykorzystaniu różnych metod. Specjaliści często zalecają witaminy na pęcherz nadreaktywny, które można kupić np. na chlonne24.pl. Dodatkowo stosuje się również metody behawioralne, zaawansowaną farmakoterapię, oraz elektrostymulację. W najcięższych przypadkach jednak zarekomendowane może zostać leczenie chirurgiczne. Nie da się jednak ukryć, że domowe sposoby na pęcherz nadreaktywny również mogą okazać się skuteczne. Zalicza się do nich przede wszystkim modyfikację dotychczasowego stylu życia. Osoby borykające się z pęcherzem nadreaktywnym powinny:

  • ograniczyć spożywanie napojów z wysoką zawartością kofeiny;
  • dbać o higienę osobistą;
  • zaprzestać palenia tytoniu i wyrobów tytoniowych;
  • w miarę możliwości unikać infekcji dróg moczowych;
  • całkowicie zmodyfikować dietę i przyzwyczajenia żywieniowe, szczególnie jeśli borykają się oni dodatkowo z nadwagą lub otyłością;
  • unikać zaparć, czyli spożywać duże ilości produktów bogatych w błonnik.

Powyższe sposoby powinny znacznie zredukować częstotliwość występowania objawów pęcherza nadreaktywnego.