
Ciąża to okres wielkich zmian dla przyszłej mamy, nie tylko w samym życiu osobistym, ale także zmian, które zachodzą w jej ciele w czasie oczekiwania na dziecko. Kobiecy organizm w tym okresie potrzebuje wiele uwagi, dlatego bardzo ważne jest poznanie pewnych zasad, nie tylko dotyczących diety i zalecanej aktywności fizycznej, ale także dbania o własny wygląd, czyli pielęgnacji skóry lub włosów. Niezmiernie istotne jest także skupienie się na higienie intymnej, gdyż kobiety w ciąży szczególnie narażone są na różnego rodzaju infekcje. Zobaczmy, jak powinna wyglądać higiena intymna w ciąży.
Zasady higieny intymnej w ciąży
Istnieje kilka wskazówek, którymi warto się kierować, jeżeli chcemy prawidłowo zadbać o swoje miejsca intymne w okresie ciąży. Przede wszystkim należy dobierać odpowiednią bieliznę, najlepiej, aby była ona przewiewna, bawełniana i nie zbyt obcisła, aby nie obcierała wrażliwych okolic.
Należy przyjrzeć się bliżej stosowanym wkładkom higienicznym. Tutaj też najlepsze będą te bawełniane, bez dodatku substancji zapachowych, mogących powodować reakcje alergiczne. Warto też zadbać o to, aby wymieniać je mniej więcej co 2 godziny.
Jeżeli konieczne jest korzystanie z publicznych toalet, dobrą opcją jest zabieranie ze sobą specjalnych nakładek lub wyłożenie deski chusteczkami, aby uniknąć infekcji intymnej. A jeżeli już pojawią się pierwsze jej objawy, warto jak najszybciej zastosować Canesten na grzybicę pochwy w ciąży.
Jak myć okolice intymne w ciąży?
Zaleca się, aby w okresie ciąży podmywać okolice intymne dwa razy dziennie. Wiele kobiet ma skłonność do przesadzania z myciem w tych obszarach, dlatego warto wiedzieć, że nadmierna higiena może wykazywać podobną szkodliwość do higieny niedostatecznej. Pochwa ma zdolność do samooczyszczania, zawiera także florę bakteryjną, pełniącą między innymi rolę ochronną. Nadmierne mycie okolic intymnych może doprowadzić do wyjałowienia mikroflory, przez co zwiększy się podatność na infekcje.
Obszary intymne należy więc głównie myć z zewnątrz, stosując specjalne preparaty do higieny intymnej o pH 5,5, najlepiej zawierające także kwas mlekowy, pomagający w zachowaniu odpowiedniego odczynu mikroflory pochwy. Ważny jest także sposób podcierania, który powinien być wykonywany od przodu do tyłu, aby nie przenieść bakterii kałowych w okolice pochwy. Zaleca się także podmywanie dłonią zamiast gąbką, na której mogą znajdować się różne drobnoustroje.
Dlaczego w ciąży higiena intymna jest tak ważna?
Kobieta, spodziewająca się dziecka jest szczególnie narażona na infekcje okolic intymnych, przede wszystkim ze względu na zachodzące w ciele zmiany hormonalne. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń zdrowej higieny, jak również dbanie o odpowiednią dietę, która może mieć duże znaczenie w profilaktyce. Zaleca się ograniczenie słodyczy oraz węglowodanów, aby obniżyć ryzyko infekcji grzybiczej. Warto wprowadzić do diety także naturalne probiotyki, które pomogą utrzymać florę bakteryjną w dobrej kondycji.