Obrzęk limfatyczny – przebieg choroby

Obrzęk limfatyczny to bardzo nietypowa choroba, która może przyczynić się do powstania wielu nieprzyjemnych dolegliwości, które w znacznym stopniu mogą doprowadzić do utrudnienia funkcjonowania naszego życia, czy też pozbawić nas możliwości wykonywania przez nas danej pracy. Jej najgorszym problemem jest to, że może ona się rozwijać praktycznie bezobjawowo, już w bardzo młodym wieku. Zazwyczaj miejsca jakie ona obejmuje, to okolice kostki, jak i okoli przedstopia. Początkowo może się wydawać, że z naszym ciałem wszystko jest w porządku, niemniej jednak z biegeim czasu, w szczególności latem będziemy dostrzegali pojawianie się lekkiej opuchlizny. Jeśli nie zareagujemy dostatecznie szybko, to może się okazać, że choroba przejdzie do drugiego stadium, a mianowicie:

Obrzęk – istota obrzęku limfatycznego

Obrzęk, kiedy już się pojawi to jasno informuje nas o tym, że w naszym ciele wystąpił poważny problem. Początkowo skóra ulegnie ziania i stanie się twarda oraz zrogowaciała. W szczególności rankami będzie można dostrzec zaostrzenie się objawów chorobowych, a wieczorami ich uspokojenie. Jeżeli dalej nie podejmiemy żadnych skutecznych kroków, to choroba przejdzie do trzeciego stanu, czyli zastoju limfy. Etap ten jest bardzo niebezpieczny, gdyż dojdzie do całkowitego zatrzymania przepływu limfy w danym miejscu, a co za tym idzie, będzie powodowało, że nasze ciało straci główny układ walczący z szeregiem drobnoustrojów pragnących nas zaatakować. W najgorszym momencie rozwoju obrzęk może być na tyle wielki, że będzie on powodował przypadłosc jaka jest słoniowatość, czyli nadmierny obrzęk i rozrost naszego ciała.

Skuteczne leczenie – czyli słów kilka o tym jak pozbyć się problemu

Jeżeli chcemy skutecznie wyleczyć się z tej przypadłości, to w pierwszym kroku musimy udać się do specjalisty. Innymi słowy niezbędne jest poddanie się drenażowi limfatycznemu, który pozwali na przepływ limfy, tym samym zmniejszając obrzęk. Następnie niezbędne jest podanie odpowiednich leków, jak i wprowadzenie właściwej diety, bogatej w lekkie potrawy, jak i dużą ilość ruchu. Takie podjeść pozwoli na zminimalizowanie rozwoju choroby, by z czasem całkowicie ją wyeliminować. Jeżeli dojdzie do zbyt szybkiego rozwoju choroby, bardzo możliwe, że niezbędne będzie poddanie się zabiegowi chirurgicznemu, po to aby usunąć nadmiar tkanki, tym samym szybko radząc sobie z problemem.

Podsumowanie – obrzęk limfatycznych

Obrzęk limfatyczny, to choroba, która jest niezwykle poważna i nieleczona może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Dlatego też niezwykle istotne jest szybkie jej rozpoznanie i jeszcze szybsze zareagowanie, tak abyśmy nie musieli walczyć ze zbyt duża ilością nieprzyjemnych objawów. Tak czy inaczej choć sama dolegliwość jest bardzo nieprzyjemna, to na całe szczęście można ją leczyć, a tym samym powrócić do pełni zdrowia. Niezbędne jest jednak znalezieni odpowiedniego specjalisty, a także szybkie poddanie się leczeniu, by móc zachować swoją sprawność.