Podczas planowania ciąży o zdrowie musi zadbać zarówno przyszły tata, jak i przyszła mama. To, co jedzą i czym się suplementują pary w okresie starania o dziecko może mieć duże znaczenia dla powodzenia lub fiaska całej procedury.

Co jeść starając się o dziecko?

Prawidłowa dieta jest jednym z czynników mających wpływ na płodność. Z tego powodu para planująca ciążę powinna zadbać o swój jadłospis i suplementy diety, których duży wybór oferuje niejedna apteka online. Codzienne posiłki powinny być zbilansowane i wartościowe. Należy mocno ograniczyć przetworzone jedzenie i czerwone mięso oraz włączyć do diety dużą ilość owoców i warzyw. Warto także zaopatrzyć się w produkty zawierające składniki o udowodnionej skuteczności w zakresie poprawy płodności, zarówno kobiety, jak i mężczyzny:

  • Produkty bogate w cynk – dobrym źródłem cynku, wpływającego przede wszystkim na lepsza płodność mężczyzny, jest pieczywo pełnoziarniste, czyli chleb razowy, orkiszowy, graham. Ponadto kasze, pestki dyni i nasiona roślin strączkowych, a także jajka i produkty mleczne.
  • Żywność zawierająca żelazo – łatwo przyswajalne żelazna to kolejny składnik odżywczy, który warto włączyć do diety starając się o dziecko. Zapobiega niedokrwistości i poprawia funkcjonowanie męskich narządów płciowych. Żelazno znajdziesz m.in. w rybach i mięsie.
  • Produkty bogate w NNKT – wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, czyli tzw. dobre tłuszcze mają udowodnione działanie w zapobieganiu endometriozie, czyli jednej z głównych przyczyn niepłodności u kobiet. Znajdziesz je w oleju lnianym, oleju rzepakowym oraz orzechach włoskich, a także w rybach.
  • Jedzenie zawierające kwas foliowy – witaminy B9, czyli inaczej kwas foliowy odgrywa ważną rolę w okresie planowanie ciąży. Naturalnym jego źródłem są przede wszystkim warzywa liściaste, takie jak brokuły, szparagi, brukselka, szpinak i kapusta włoska.

Planowanie ciąży a suplementacja

Poza odpowiednim jadłospisem warto wspomóc się odpowiednią suplementacją. Wiele bowiem naturalnych źródeł witamin czy minerałów nie zawiera ich na tyle dużo, by odpowiadało to potrzebom kobiety planującej ciąże. Bardzo istotna jest odpowiednia podaż kwasu foliowego. Poza naturalnym źródłem warto wspomóc się kapsułkami z kwasem foliowym.

Ponadto istnieją inne środki lecznicze dostępne bez recepty, które wspomagają leczenie zaburzeń niepłodności. Np. Miovella jest suplementem zawierającym składniki wpływające na funkcje jajników oraz na jakość komórek jajowych: cholinę, FolActive, jod oraz witaminę D. Warto również, aby zarówno przyszły tata, jak i mama przyjmowali codziennie samą witaminę D, której niedobory są jednym ze źródeł pogorszenia jakości plemników, m.in. ich ruchomości. W procesie starania się o dziecko istotna jest również rola witaminy E, której znaczny niedobór może przyczynić się do zaburzeń przebiegu wczesnej ciąży oraz poronienia.