Przygotowanie dziecka do miesiączki – porady ginekolog z Warszawy

Miesiączka jest naturalnym zjawiskiem biologicznym. „Pierwszy okres” to przejście od dzieciństwa do młodości. Warto pielęgnować to przejście swojej córki. Przygotowanie młodej dziewczyny przed miesiączką jest ważnym aspektem odpowiedzialnego rodzicielstwa. Wszystkie matki powinny aktywnie angażować się w edukację swoich córek na temat menstruacji. Zapytaliśmy ginekolog z Warszawy o to, jak to przeprowadzić.

Jak zainicjować rozmowę?

Szkoły, przyjaciele i rodziny są wybitnymi dostawcami informacji, ale bardziej holistyczne jest to, że matka prowadzi „rozmowę” ze swoją dziewczyną. Wzmocni to więź i zachęci do dwukierunkowego kanału komunikacji w każdym innym, równie istotnym temacie. Fundament zaufania buduje się, gdy inicjujesz rozmowę.

Najpierw matka musi dowiedzieć się, kiedy rozmawiać. Większość dziewcząt rozpoczyna okres dojrzewania w wieku 8-9 lat, a pierwsze okresy mogą zdarzyć się w każdej chwili. Najbardziej przewidywalny wiek ma miejsce, gdy dziecko osiągnęło określoną masę ciała i wzrost. Ważne jest, aby przedyskutować temat przed pierwszym okresem.

Rozpocznij rozmowę od przedstawienia podpaski, możesz to zrobić oglądając telewizję w domu, gdy tylko matka i córka są razem. Ogólnie rzecz biorąc, zapytaj, czy dziecko zna podpaski i wie, dlaczego są one używane.

Reakcja lub potwierdzenie pomoże ocenić wiedzę dziecka na temat miesiączkowania. Dlatego płynnie kieruj rozmowę na temat menstruacji, higieny kobiety i jej znaczenia w płodności kobiet.

Na co zwrócić uwagę?

Upewnij się, że rozmowa jest otwarta, co pozwala dziecku prowadzić rozmowę. Jest w porządku, jeśli twoja córka jest nieśmiała i nie pyta o nic podczas pierwszej rozmowy. Niektórzy mogą być zbyt ciekawi, aby wiedzieć wszystko. Więc idź z prądem.

Jako matka musisz pamiętać, że jesteś odpowiedzialny za to, żeby dziecko nie otrzymało nadmiaru informacji w ciągu jednego dnia. Daj jej czas na przetworzenie podstawowych informacji. Stopniowo, przez kilka tygodni przeprowadzaj lekkie rozmowy na temat kawy, książek, spacerów. Musisz sprawić, by czuła się dobrze wiedząc, że ciało kobiet zmienia się po pewnym wieku, okres dojrzewania jest normalny, czego można się spodziewać podczas menstruacji, jak pielęgnować ciało i to, że higiena i środki ostrożności są konieczne.

Jak sprawić, by było fajnie?

Podziel się z córką opowieściami o tym, jak odbyłaś wczesne doświadczenia z miesiączką. Pomoże to dziecku w pozytywnym podejściu do płodności kobiet, zdobyciu wiedzy o początku dojrzewania i samych okresów.

To także świetna okazja, aby odbyć mały dzień konsultacji ze znanym mamie ginekologiem, który może przeprowadzić rozmowę z córką w twojej obecności na temat tego, czego się spodziewać w czasie miesiączkowania i jak podejmować niezbędne kroki, aby nie dopuścić do zranienia.

Piszemy to mając nadzieję, że ta krótka lektura pomoże ci „porozmawiać” z twoją córką i pozwoli na piękną relację z nią na zawsze. Powyżej przedstawiliśmy informacje obejmujące podstawy.

źródło: Ginekolog Warszawa