USG medyczne (znane również jako sonografia diagnostyczna lub ultrasonografia) jest techniką obrazowania diagnostycznego opartą na zastosowaniu ultradźwięków.

Służy do oglądania wewnętrznych struktur ciała ,takich jak ścięgna, mięśnie, stawy, naczynia krwionośne i narządy wewnętrzne. Jego celem jest często znalezienie źródła choroby lub wykluczenie jakiejkolwiek patologii. Praktyka badania kobiet w ciąży za pomocą ultradźwięków nazywa się ultrasonografia położnicza i jest szeroko stosowana.

Ultradźwięki to fale dźwiękowe o częstotliwościach wyższych niż słyszalne dla ludzi (> 20 000 Hz). Obrazy ultrasoniczne, znane również jako sonogramy, są wykonywane poprzez wysyłanie impulsów ultradźwiękowych do tkanki za pomocą sondy. Dźwięk odbija się echem od tkanki, różne tkanki odbijają różny stopień dźwięku. Echa te są rejestrowane i wyświetlane operatorowi jako obraz. Wiele różnych typów obrazów można tworzyć za pomocą instrumentów sonograficznych. Najbardziej znanym typem jest obraz w trybie B, który wyświetla impedancję akustyczną dwuwymiarowego przekroju tkanki. Inne typy obrazów mogą wyświetlać przepływ krwi, ruch tkanki w czasie, obecność krwi, obecność konkretnych cząsteczek, sztywność tkanki lub anatomię trójwymiarowego regionu. W porównaniu do innych wiodących metod obrazowania medycznego, ultradźwięki mają kilka zalet. Aparat dostarcza obrazy w czasie rzeczywistym, jest przenośny i może być doprowadzony do łóżka, jest znacznie tańszy i nie wykorzystuje szkodliwego promieniowania jonizującego. Wady ultrasonografii obejmują różne ograniczenia pola widzenia, takie jak potrzeba współpracy pacjenta, zależność od budowy ciała, trudności w obrazowaniu struktur za kością i powietrzem oraz konieczność wykwalifikowanego operatora, zwykle przeszkolonego profesjonalisty.

Ginekologiczna ultrasonografia bada żeńskie narządy miednicy (konkretnie macicę, jajniki, i jajowody) jak i moczowy, przydatki, a także zatokę Douglas’a.

Często wykonuję się ultrasonografię pochwy. Badanie USG znajduje również zastosowanie w położnictwie jest powszechnie stosowane w czasie ciąży w celu sprawdzenia rozwoju płodu. Może być stosowany do identyfikacji wielu chorób, które mogą być szkodliwe dla matki i dziecka, wielu pracowników służby zdrowia uważa, że ryzyko pozostawienia tych chorób nierozpoznanych jest znacznie większe niż bardzo małe ryzyko, jeśli w ogóle, związane z poddaniem się badaniu ultrasonograficznemu.

USG Warszawa położnicze jest wykorzystywane przede wszystkim do określenia wieku ciążowego, potwierdzenia żywotności płodów, zlokalizowania umiejscowienia płodu( wewnątrzmaciczne/ ekotopowe), określenie położenia łożyska w stosunku do szyjki macicy (np. łożysko przodujące lub łożysko niskoschodzące), liczba płodów (ciąża mnoga/ ciąża pojedyncza), oceny wzrostu płodu (wykluczenie wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu tzw. IUGR), zbadanie tętna oraz ruchów płodu, oraz pozwala lekarzowi określić masę czy płeć płodu.

Według Europejskiego Komitetu Medycznego Bezpieczeństwa Ultrasonograficznego (ECMUS). Badania ultradźwiękowe powinny być wykonywane wyłącznie przez kompetentny personel, który został przeszkolony, a jego wiedza zaktualizowana w kwestiach bezpieczeństwa. Ultradźwięki produkują ciepło, zmiany ciśnienia i mechaniczne zakłócenia w tkance. Emitowanie diagnostycznych ultradźwięków może powodować wzrosty temperatury, które są niebezpieczne dla wrażliwych narządów i zarodka/płodu. Działanie biologiczne pochodzenia nietermicznego zostało zarejestrowane na zwierzętach, ale jak dotąd nie wykazano takich skutków u ludzi, z wyjątkiem sytuacji, gdy podawany jest środek kontrastowy. Niemniej jednak należy zachować ostrożność, aby używać ustawień niskiej mocy i unikać skanowania pulsacyjnego mózgu płodu, o ile nie jest to szczególnie wskazane w przypadku ciąż wysokiego ryzyka.