Specjalizacja dotycząca naczyń krwionośnych i limfatycznych obejmuje cały zakres weryfikacji przepływu krwi i limfy wewnątrz naczyń.
Chirurg naczyniowy zajmuje się zaburzeniami związanymi z prawidłowym funkcjonowaniem tych naczyń oraz prowadzi diagnostykę w celu usunięcia wszelkich nieprawidłowości. Jeśli zatem do chirurga naczyniowego, zgłasza się pacjent informujący o dolegliwościach związanych np. z licznymi żylakami lub pojawiającymi się tuż pod skórą tzw. pajączkami, to z pewnością lekarz zdecyduje się na przeprowadzenie analizy takiego przypadku.
Chirurg naczyniowy najczęściej w trakcie pierwszej wizyty, chce dowiedzieć się jak najwięcej o dotychczasowym leczeniu chorego, jeśli oczywiście miało ono miejsce. Konieczny zatem będzie wywiad z pacjentem, zapoznanie się z jego dokumentacją medyczną oraz zbadanie pacjenta. Jeżeli objawy choroby są widoczne już w trakcie badania, to lekarz dokona wstępnej diagnozy bezpośrednio podczas wizyty, jeśli natomiast postawienie diagnozy wymaga jeszcze dodatkowych badań, to zapewne będą się one wiązały z przeprowadzeniem badania metodą USG, które zazwyczaj jest bezbolesne, ale może powodować dyskomfort, jeśli głowica dotyka miejsc obolałych w wyniku choroby.
Badania ultrasonografem są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, dlatego też można je wykonywać nawet u dzieci.
Emisja fal radiowych nie powoduje żadnych skutków ubocznych, zatem nie ma obawy o ich stosowanie. Badania USG są szybkie i dają możliwość postawienia diagnozy juz w trakcie ich przeprowadzania, dlatego też lekarz kierujący na to badanie, nie musi długo czekać na jego wynik. Obraz badanego obszaru, jest widoczny w czasie rzeczywistym na ekranie ultrasonografu. Jeśli zatem lekarz ma możliwość przeprowadzenia badania od razu w gabinecie, to postawienie diagnozy nie wymaga długiego czasu oczekiwania.
Do chirurga naczyniowego najczęściej zgłaszają się pacjenci, którzy cierpią z powodu opuchlizny nóg, uczucia ociężałości lub powracających skurczy mięśni lub przeciwnie – uczucia drętwienia. wszystkie te oznaki mogą być powodem zatrzymywania się płynów w organizmie, dlatego też istotne jest, aby odpowiednio zdiagnozować przyczynę ich powstawania. Pacjenci chorujący na cukrzycę lub miażdżycę zdecydowanie częściej mogą wymagać opieki Chirurg naczyniowy Warszawa, gdyż komplikacje związane z tymi schorzeniami występują znacznie częściej, w porównaniu z innymi dolegliwościami.
Pacjenci, u których obserwuje się pękanie drobnych naczynek krwionośnych, objawiających się brązowymi lub sinymi plamami tuż pod skórą, również powinni udać się na konsultację do poradni chirurgii naczyniowej. Tego typu dolegliwości sugerują, iż drożność naczyń krwionośnych nie jest idealna, zatem może wymagać dodatkowych działań. Lekarz może, po postawieniu diagnozy, zaproponować metody leczenia odpowiednie do stanu zdrowia pacjenta. Może wiązać się to z zabiegami operacyjnymi, mało inwazyjnymi lub całkowicie pozbawionymi ingerencji w organizm, a skupionymi na leczeniu farmakologicznym.