Nie jest żadną tajemnicą, że większość z nas na co dzień spożywa cukier. Jednak na pewno każdy słyszał o tym, że nie jest on zbyt zdrowy i korzystny dla naszego organizmu – w wielu przypadkach uzależnia. Według ekspertów jest on zaliczany do używek.
Co powoduje nadmiar cukru?
Przykładem może być jedzenie ciastka. Jeśli zjemy jedno to nasze zapotrzebowanie na cukier zostaje zaspokojone, jednak po chwili odczuwamy gwałtowny spadek energii i konieczne jest zjedzenie kolejnego ciastka. W zasadzie nie byłoby to aż takie złe gdyby nie sam fakt, iż ciastka ze sklepu mają w sobie oprócz samego cukru także inne niezbyt zdrowe substancje. Jeśli spożywamy za dużo cukru i po pewnym czasie przestajemy to kontrolować to w wielu przypadkach może prowadzić to do otyłości. Dodatkowo wraz z biegiem czasu rozwija się nadciśnienie czy wzrasta poziom cholesterolu w naszym organizmie. Jednak to nie wszystko, bo z tego względu http://apsik-zdrowie.pl/ grozi nam także cukrzyca. Potrafi ona być prawdziwym zagrożeniem życia, a nieleczona na pewno prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji i powikłań. Jednym z najczęstszych powodów, dla których w szczególności rodzice ograniczają spożycie słodyczy swoim dzieciom jest próchnica zębów i niekorzystny wpływ cukru właśnie na nie. Grozi to próchnicą. Jednak warto wiedzieć, że znaczenie ma nie tylko ilość przyjmowanego cukru, ale również częstość czy pory dnia w jakich jest spożywany. Tak naprawdę do rozwoju próchnicy nie potrzeba zbyt wiele, a bagatelizowana w początkowych stadiach może całkowicie zepsuć nasze uzębienie.
Ile jeść cukru?
Cukier spożywany w nadmiarze gromadzi się w naszym organizmie jednocześnie stwarzając wręcz idealne miejsce do rozwoju bakterii czy grzybów. Jeśli jest ich zbyt dużo może to doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Jaka jest zalecana dawka? W ciągu dnia kobiety powinny spożywać maksymalnie 6 łyżeczek cukru, a z kolei mężczyźni 9. Wiadomo, że raczej mało kto tego przestrzega, co oczywiście nie jest dobre.