Jeśli chodzi o atopowe zapalenie skóry to ta choroba dermatologiczna występuje nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych. Jednak częściej ma to miejsce u dzieci. Warto wiedzieć, że zdiagnozowanie takiej przypadłości jest trudne, ponieważ bardzo podobne objawy występują również w przypadku innych chorób dermatologicznych. Do samej diagnostyki wykorzystuje się coś takiego jak kryteria Hanifina i Rajki. Takie zestawy cech występują u każdego chorego na atopowe zapalenie skóry. Są w nich zawarte 4 kryteria większe oraz 23 kryteria mniejsze. To właśnie na podstawie tych kryteriów można w skuteczny sposób rozpoznać chorobę.

Odpowiednie kryteria

Rozpoznanie wspomnianej choroby następuje wtedy, gdy pacjent spełni minimum trzy kryteria większe oraz trzy mniejsze. Główny objaw tej choroby to przede wszystkim świąd skóry. Często jest tak, że stwierdzony również zostaje dodatni wywiad rodzinny. Jeśli chodzi o http://medycyna-warszawa.pl małe dzieci to zazwyczaj pierwszymi objawami są suchość oraz szorstkość skóry. Jeśli chodzi o pierwszy czy drugi rok życia dziecka to najczęściej różnego rodzaju zmiany pojawiają się w okolicach zagięć stawowych. Mówiąc jeszcze u dorosłych warto wiedzieć, że w przypadku tej choroby zmiany skórne mogą być rozsiane po całym ciele.

Jak leczy się atopowe zapalenie skóry?

Warto wiedzieć jak wygląda leczenie. Jednak w głównej mierze opiera się ono na profilaktyce. Przede wszystkim chodzi tutaj nie tylko o samą odpowiednią pielęgnację i higienę skóry pacjenta, ale także jego edukację. Wszystko to opiera się o defekt bariery naskórnej, dlatego niezwykle ważne jest, aby przy pomocy odpowiednich preparatów zadbać o jej odbudowę. Do takich produktów należą specjalne kremy na atopowe zapalenie skóry, które przy regularnym stosowaniu wyraźnie zmniejszają liczbę zaostrzeń. Zazwyczaj tego typu kremy są w pełni bezpieczne i bez obaw można stosować je od pierwszych dni życia czy nawet w ciąży. Jak widać nie jest to groźna przypadłość, jednak czasami trudna do zdiagnozowania.