Łokieć tenisisty a fizjoterapia

Fizjoterapia ma szeroką gamę korzyści, w tym rehabilitację przedoperacyjną i pooperacyjną, poprawę mobilności po urazach i łagodzenie bólu. Jednym z wielu schorzeń, w jakich może pomóc fizjoterapia, jest łokieć tenisisty – często występujący uraz, znany również jako zapalenie ścięgien. Poniżej znajduje się zarys tego, czym jest łokieć tenisisty i jak korzystna jest fizjoterapia w przypadku łokcia tenisisty.

Co to jest łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty jest powszechnym określeniem bólu, który występuje, gdy ścięgna po zewnętrznej stronie łokcia są przepracowane. Jest on również powszechnie znany jako „boczne zapalenie nadkłykcia” i jest to głównie spowodowane zapaleniem mięśnia, które jest przyczepione do łokcia. Zazwyczaj łokieć tenisisty jest wynikiem powtarzalnych ruchów, takich jak gra w tenisa, czy też częste wykonywanie prac jak malowanie i budowa. Trzeba jednak pamiętać, że chociaż schorzenie to ma w nazwie „tenis”, schodzrnie to dotyczy nie tylko sportowców. Na ten stan może mieć wpływ każda osoba zaangażowana w jakąkolwiek aktywność, która wymaga wielokrotnego poruszania nadgarstkiem i ramieniem.

W jaki sposób fizjoterapia może pomóc w leczeniu łokcia tenisisty?

Fizjoterapia może być ogromną pomocą dla leczenia łokcia tenisisty – nie tylko poprawiając ruch stawu, ale także, z czasem, redukując i ostatecznie eliminując ból. Fizjoterapeuta będzie pracował z tobą, aby określić, dlaczego doszło do urazu, i opracuje ćwiczenia, które pomogą ci efektywniej wykorzystać stawy i odciążyć je.

Ćwiczenia, które może sugerować fizjoterapeuta, mają na celu poprawę przepływu krwi do ścięgien, które zazwyczaj otrzymują znacznie mniej tlenu niż otaczające je mięśnie. Fizjoterapeuta może skupić się na kilku innych rzeczach:

  • ćwiczenia na rozciąganie i wzmacnianie mięśni,
  • masowanie za pomocą olejków eterycznych lub lodu w celu zmniejszenia stanu zapalnego,

  • pobudzenie mięśni w celu poprawy przepływu krwi,

  • korzystanie z pasków lub szelek, aby zapewnić dodatkowe wsparcie, dopóki łokieć nie zagoi się wystarczająco.

Dzięki fizjoterapii możesz poprawić siłę i elastyczność mięśni swojego ciała, co oznacza, że prawdopodobieństwo bycia narażonym na łokieć tenisisty jest niewielkie. Podobnie, fizjoterapia łokcia tenisisty może poprawić przepływ krwi do mięśni twojego ciała, co pomoże dostarczać niezbędną krew i tlen do mięśni tak szybko, jak to możliwe.

Łagodzenie bólu

Jeśli szukasz ulgi w bólu przed wizytą u fizjoterapeuty, mamy kilka sugestii, które pomogą złagodzić ból.

  • lód – weź lód i przyłóz go do mięśni przedramienia. Zimno lodu pomoże złagodzić ból.

  • Lekkie masaże – delikatne masowanie mięśni pomoże złagodzić ból łokcia tenisisty. Masaż pomaga również poprawić przepływ krwi do mięśni, co pomoże w krążeniu.

  • Stymulatory mięśni – jest to podobne do lekkich masaży; stymulatory mogą pomóc w dopływie krwi do mięśni. Przepływ krwi jest niezbędny do leczenia, ponieważ przynosi nowy, świeży tlen we krwi.

Te czynności mogą ci pomóc, ale oczywiście, tak jak w przypadku innych obrażeń, dobrym pomysłem jest wizyta u ortopedy w celu uzyskania konkretnego planu, dostosowanego do obrażeń.