Pacjent, który został po raz pierwszy skierowany na badanie usg często zastanawia się czy tego typu badania są inwazyjne lub czy długo trwają.
Chcąc sprawdzić czy w obrębi dużego miasta jest dużo placówek wykonujących tego typu badania, można wyszukać tego typu informacje np. na podstawie hasła usg warszawa. Obraz wyszukiwania często może wynosić tak dużą ilość placówek, że pacjent może być tym zaskoczony. Zazwyczaj w tym momencie wpływ na decyzje pacjenta będzie miał czas, a właściwie terminy wykonania badania oraz przygotowania opisu wyników, które będzie można przekazać lekarzowi kierującemu.
Badania usg zyskały popularność nie tylko w szpitalach, ale także gabinetach w przychodniach, zarówno prywatnych jak i tych przyjmujących na podstawie skierowania. Pacjenci, którzy nie byli nigdy poddawani tego typu badaniom mają szereg obaw przed ich wykonaniem. Zatem warto zaznaczyć, że badania te nie są inwazyjne, odbywają się bez specjalnego przygotowania pacjenta i są całkowicie bezbolesne. Często badania tego typu dają dodatkową wartość jeśli w wywiadzie medycznym z pacjentem lub na podstawie innych badań, nie można jednoznacznie określić przyczyny dolegliwości. Badania usg często wyjaśniają takie wątpliwości.
Wiek czy płeć pacjenta nie ma tu znaczenia, bowiem badaniom usg poddawani mogą być pacjenci w każdym wieku.
Często też w przypadku diagnozowania bólów brzucha u dziecka badania usg Warszawa mogą być niezwykle pomocne. Powodem może być utrudniona możliwość komunikacji z dzieckiem, które nie zawsze jest wstanie precyzyjnie opowiedzieć o tym, co mu dolega i jakie ma objawy. Niekiedy także dziecko, niezależnie od swojego wieku, nie potrafi precyzyjnie wskazać miejsca bólu, co może utrudniać postawienie dobrej diagnozy. Z tego powodu lekarz może zdecydować o skierowaniu dziecka na dodatkowe badanie, jakim będzie usg.
W wyniku badania ultrasonograficznego będzie można potwierdzić lub wykluczyć pewnego rodzaju schorzenia. Pacjent w trakcie tego badania nie musi być znieczulany, ani specjalnie do badania przygotowywany. Obszar badany jest bowiem tylko w pewnym sensie podświetlany poprzez fale ultradźwiękowe, a cały obraz przekazywany jest do ultrasonografu, gdzie lekarz na ekranie urządzenia może dokonać oceny stanu zdrowia badanej tkanki. Badaniom najczęściej podlegają takie narządy wewnętrzne jak nerki czy wątroba, ale również i piersi czy jądra mogą być poddane badaniom usg, często są to badania systematyczne.
Chcąc zrealizować badanie usg lekarz specjalista może je przeprowadzić niekiedy w swoim gabinecie, nie ma wówczas konieczności udania się do innej placówki celem wykonania takiego badania. Jeśli lekarz specjalista posiada w swoim gabinecie urządzenie do usg, to również w trakcie badania jest w stanie określić stan zdrowia badanego miejsca i udzielić pacjentowi niezbędnych informacji w tym temacie. W innej sytuacji pacjent będzie musiał dostarczyć wyniki lekarzowi na kolejną wizytę. Wydłuża to proces diagnozowania objawów, zatem pacjent nieco dłużej oczekuje na propozycję leczenia.