Co należy zrobić po skręceniu kostki?

Skręcenie kostki jest częstsze, niż wydaje się wielu osobom. Są one bolesne, niepokojące i mogą być trudne do przezwyciężenia. Być może najbardziej niefortunnym aspektem skręcania kostki jest to, że jest to praktycznie nieuniknione. Nie można zapobiec skręceniom kostki, ani ich przewidzieć. Istnieje natomiast wiele sposobów leczenia skręconej kostki, jeśli tego doświadczysz.

Przyczyny skręcenia kostki

Wszyscy – od dzieci, nastolatków, dorosłych, sportowców i entuzjastów fitnessu – mogą doświadczyć skręconej kostki, wtedy gdy najmniej się tego spodziewają. W rzeczywistości urazy te są tak częste, że prawie 20 000 osób dziennie doświadcza zwichnięcia kostki. Ta liczba może być nieco zaskakująca dla wielu osób, ale w branży ortopedycznej jest to jedno z najczęstszych obrażeń, które zdarza się codziennie. Michał Szyszka, ortopeda z Warszawy, wysoko wykwalifikowany i doświadczony jest ekspertem w leczeniu zwichniętych kostek. Nie tylko wiem, jak je leczyć, wie też dokładnie, jakiego rodzaju informacje i ćwiczenia powinny być wykonywane w domu, aby w krótkim czasie wyleczyć kostkę.

Skręcenie kostki może się zdarzyć, gdy upadniesz, nagle przekręcisz kostkę za daleko lub wypchniesz staw ze swojej normalnej pozycji (na przykład, gdy upadniesz niezgrabnie na stopę po skoku). Większość zwichnięć kostki zdarza się podczas zajęć sportowych, chodzenia lub biegania po nierównej powierzchni.

Czym właściwie jest skręcona kostka i dlaczego jest tak powszechna?

Skręcenie kostki występuje, gdy jedno lub więcej więzadeł na zewnętrznej stronie kostki zostanie rozciągniętych lub całkowicie rozdartych. Może się to zdarzyć, gdy ktoś wyląduje na kostce, kładąc całą wagę na niej. Wtedy prawdopodobieństwo skręcenia jest bardzo duże.

Oznaki skręcenia kostki mogą obejmować:

  • ból lub tkliwość,
  • obrzęk,
  • siniak,
  • chłód lub drętwienie stopy,
  • niezdolność do chodzenia lub obciążania stawu,
  • sztywność.

Dla pacjentów, którzy doświadczają skręconej kostki, Michał Szyszka, ortopeda warszawski, zawsze upewnia się, że kostka leczy się prawidłowo i skutecznie. Pomaga to pacjentom w ułatwieniu procesu gojenia przy minimalnym bólu i dyskomforcie.

Zalecenia ortopedy

Odpoczynek – nigdy nie nadwyrężaj skręconej kostki. W razie potrzeby używaj kul i nie obciążaj rannych kostek.

Lód – obkładaj kostki lodem, tak często, jak to możliwe, aby zapobiec obrzękom. Lód sprawia, że ból i dyskomfort są bardziej znośne.

Unoszenie kostki – unoś ranną kostkę, podpierając ją wysoko nad klatką piersiową lub sercem, jak najczęściej.

Konsultacja z ortopedą

Michał Szyszka, ortopeda z Warszawy pomoże ci upewnić się, że twoje kostki leczą się dobrze, po doświadczeniu powszechnego urazu skręcenia kostki. W ten sposób zapewnia pacjentom najlepszą opiekę w leczeniu kostki szybko i sprawnie. Ortopeda Michał Szyszka robi to, co jest dobre dla pacjentów i nigdy nie poprowadzi Cię w niewłaściwym kierunku. Skontaktuj się już dziś, aby dowiedzieć się więcej o metodach leczenia zwichnięć stawu skokowego.